Utrzymanie odzieży strażackiej w odpowiednim stanie to nie lada wyzwanie, ponieważ stale jest narażona na wyjątkowo ciężkie w usunięciu zabrudzenia. Do tego musi być czyszczona w odpowiedni sposób, a przy okazji dezynfekowana. Z tego względu bardzo ważnym elementem wyposażenia jednostki jest pralka dla straży pożarnej. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model!
Pralka dla straży pożarnej – dlaczego jest ważna?
Ubrania specjalne wykorzystywane przez strażaków są wykonane z nietypowych materiałów, takich, jak np. termoodporny Nomex. Aby zachować ich właściwości oraz impregnację, muszą być odpowiednio prane, a także konserwowane. W związku z tym do ich czyszczenia konieczna jest pralka dla straży pożarnej o właściwie przystosowanych parametrach.
Po akcji odzież oraz kombinezony noszone przez strażaków są zazwyczaj intensywnie zabrudzone. Wewnętrzne warstwy mogą być przepocone lub nawet zaplamione krwią, natomiast zewnętrzne bywają osmolone, zaplamione smarami czy zanieczyszczone różnymi innymi substancjami. Wiele z nich jest szczególnie niebezpiecznych, ponieważ są m.in. łatwopalne albo szkodliwe dla zdrowia (np. rakotwórcze). Jedynie z pomocą specjalnej pralki dla straży pożarnej można dokładnie, skutecznie doczyścić i zdezynfekować taką odzież, bez ryzyka osłabienia jej właściwości i naruszenia ciągłości. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu ubrania specjalne zapewniają strażakom prawidłową ochronę.
Inwestując we własną pralkę dla straży pożarnej można zawsze mieć pewność, że odzież jest w pełni gotowa do wykorzystania. W ten sposób jednostka może stać się samowystarczalna, przy okazji oszczędzając czas i pieniądze wydawane na korzystanie z usług pralni. Opcja ta jest więc zdecydowanie najbardziej wygodna oraz opłacalna.
Jak wybrać pralkę dla straży pożarnej?
Pralka dla straży pożarnej powinna być profesjonalną pralnico-wirówką. Oznacza to, że w znacznym stopniu różni się od urządzeń, które wykorzystuje się np. w warunkach domowych. Przede wszystkim musi mieć odpowiednie parametry.
Bardzo ważna jest ładowność bębna. Sprzęt powinien bowiem pomieścić sporo kilogramów wielowarstwowej odzieży. Sprawdzając tę kwestię trzeba jednak zwrócić uwagę na pojemność bębna w litrach – na 1 komplet musi przypadać 60-70 l.
W przypadku pralki dla straży pożarnej niezwykle ważne jest też to, by posiadała zaawansowany programator. Musi dawać możliwość dostosowania opcji cyklu, tak by pranie oraz impregnacja odbywały się zgodnie z zaleceniami producenta odzieży. Przy tym powinna być względnie prosta w obsłudze, by jej programowanie nie stanowiło większego kłopotu.
Pralnica musi również być podłączana do systemu automatycznego dozowania środków chemicznych. Tylko w ten sposób da się precyzyjnie stosować detergenty i impregnaty we właściwych momentach cyklu prania. Od tego zależy to, czy uda się usunąć wszystkie zabrudzenia, a także ma to wpływ na kondycję ubrań.
Wielowarstwowa konstrukcja odzieży specjalnej, która składa się z kilku rodzajów materiałów (w tym też nietypowych, np. odblaski), wymaga odpowiedniego traktowania. Przy tym musi być tak prana, by dało się z niej usunąć wszystkie niebezpieczne substancje i cząsteczki. Profesjonalna pralka dla straży pożarnej oraz specjalistyczne środki dają gwarancję, że pranie jest czyste wizualnie, ale też chemicznie i biologicznie.
Nie bez znaczenia jest także to, że profesjonalne pralnice przemysłowe wykazują o wiele dłuższą żywotność. Są wykonane z wytrzymałych materiałów wysokiej jakości, m.in. stali nierdzewnej. Rzadziej ulegają awariom, dlatego dzięki nim zmniejsza się ryzyko, że nagle będą nieczynne. Mogą wykonać nawet ponad 30 tys. cykli, gdy dla porównania standardowa domowa pralka wytrzymuje jedynie max. 3 tys. – to aż o 10 razy mniej!
Ogromne znaczenia ma również klasa energetyczna oraz wydajność pralek dla straży pożarnej. Takie urządzenia szybciej piorą, a przy tym zużywają mniej wody oraz prądu. Dzięki temu są oszczędne, ekologiczne, a także pozwalają utrzymać gotowość bojową.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pralki dla straży pożarnej?
Inwestując w pralkę dla straży pożarnej trzeba oczywiście zadbać jeszcze o dodatkowe wyposażenie. Zwykle w remizie wydziela się osobne, niewielkie pomieszczenie. W nim przyda się także m.in. suszarka (jeśli pralnica nie ma opcji suszenia). Koniecznie powinno się też przygotować zapasy chemii, czyli detergentów, impregnatów itp. Dodatkowo potrzebne będą jeszcze takie akcesoria, jak np. wózki do prania, wieszaki czy regały. Urządzając pralnię w jednostce należy tak rozplanować jej układ, by sprzęty miały odpowiednie warunki, a także by każdy ratownik miał łatwy dostęp do wszystkich urządzeń i akcesoriów.
Pralnia w remizie to ogromne ułatwienie, które nie tylko pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Do tego daje gwarancję, że strażacy zawsze będą mogli sięgnąć po czystą, bezpieczną odzież specjalną i ruszyć na akcję. Zapoznaj się z ofertą GastroProdukt, by wybrać idealną pralkę dla straży pożarnej oraz dobrać do niej jeszcze inne, przydatne akcesoria!